UŽÍVEJTE MOLEKULU MLÁDÍ

publikováno: 18. 2. 2015

Kyselina hyaluronová, takzvaná molekula mládí, které vděčíme za mnohé

Dokud máme kyseliny hyaluronové v našem těle dostatek, její přítomnost si neuvědomujeme, protože vše funguje tak, jak má. Oči, kůže, klouby i měkké tkáně. Jenže to se začne časem měnit. Teprve pak poznáváme, jak nezbytná doopravdy je. Kyselina hyaluronová je zkrátka velký malý zázrak, jemuž jsme začali vzdávat zasloužený hold až v poslední době.

Kyselina hyaluronová je v našem těle všudypřítomná a zcela nezastupitelná. Ani si neuvědomujeme, jak důležitou roli hraje v pojivové, epitelové i nervové tkáni. Najdeme ji nejvíce v kůži, ve šlachách, svalech a kloubech.

Možná nás ani ve snu nenapadlo, že kyselina hyaluronová je součástí pupeční šňůry, synoviální tekutiny v kloubech nebo že díky ní má oční sklivec gelovou konzistenci. Je samozřejmě součástí organizmů celé živočišné říše. Ve vyšší koncentraci ji najdeme také v hřebínku kohoutů, ve žraločí kůži či velrybí chrupavce a je v menší míře zastoupena i v lymfatické tekutině a séru všech savců. Vyskytuje se také v obalu některých mikroorganizmů.

Kyselina hyaluronová má skvělou schopnost vázat na sebe vodu (až tisícinásobek vlastní hmotnosti) a tím hydratovat a zjemňovat pokožku. Dokáže udržovat tvar tkání a posilovat jejich pnutí. Je účinným antioxidantem chránícím proti volným radikálům. Podporuje novotvorbu kolagenu. V pojivové tkáni, kloubech a chrupavkách zastává funkci lubrikantu, díky ní je náš pohyb plynulý a bezbolestný, protože klouby o sebe nedřou, ale díky vazké synoviální tekutině po sobě hladce kloužou.

Mladý dospělý člověk vážící kolem 70 kg má ve svém těle asi 15 g kyseliny hyaluronové, nicméně s věkem její obsah významným způsobem klesá. To se projevuje vznikem vrásek, vysycháním očí, stárnutím pokožky a její zhoršenou hydratací, vysycháním synoviální tekutiny a následným tuhnutím a bolestmi kloubů.

Nicméně všechny tyto obtíže dokáže přísun kyseliny hyaluronové zastavit nebo alespoň zpomalit. Není proto divu, že je za posledních 20 let jednou z vůbec nejvíce zkoumaných látek.

Bolí vás klouby ?

V našem těle se nachází 143 různých kloubů a některé z nich jsou opravdu extrémně namáhané (kolenní, loketní, ramenní a pod.) Aby dobře fungovaly, jsou kloubní pouzdra vystlána tkání, která se nazývá synoviální membrána. Ta produkuje vazkou látku zvanou synoviální tekutina, která uvnitř kloubu působí jako lubrikant. Tlumí nárazy a zabraňuje bolestivému tření a opotřebovávání kloubů.

Synoviální tekutina, tvořená kyselinou hyaluronovou, má kromě lubrikační funkce ještě za úkol vyživovat chrupavku a odstraňovat odpad z kloubního pouzdra. Vyživování tkání a odstraňování odpadu se běžně děje v cévách, ale chrupavka je avaskulární, tedy bez krevního průtoku. Proto zde tyto funkce plní kyselina hyaluronová.

Bez kyseliny hyaluronové se neobejdou ani pojivové tkáně: šlachy a vazy. I díky jejímu obsahu zvládnou pojivové tkáně velké zatížení, napětí a namáhání.

Spolu s věkem ovšem dochází ke ztrátě viskozity kloubní tekutiny. Klouby se o sebe začínají třít, chrupavka na jejich povrchu se opotřebovává a pohyb bolí.

V kůži najdeme zhruba 50 % kyseliny hyaluronové z celkového množství obsaženého v našem těle. Je přítomná jak v hlubokých vrstvách epidermu, tak na povrchu naší kůže, kde se navíc nalézají receptory schopné kyselinu hyaluronovou přijímat zvenčí.

Mladá pleť obsahuje velké množství kyseliny hyaluronové. Díky tomu má schopnost zadržovat vodu, je vyhlazená, pružná, dobře zásobená živinami a chráněná před působením volných radikálů.

Svou přítomností v kůži dokáže nejen redukovat vrásky, ale také urychlovat hojení kožních poranění, minimalizovat vznik jizev a podporovat novotvorbu kolagenu.

Kolem 40. roku života začne kyseliny hyaluronové v kůži ubývat. To se projeví nedostatečnou hydratací, zhoršenou výživou pleti, ztrátou pružnosti a vznikem vrásek.

Kyselina hyaluronová při hojení ran

Díky přítomnosti kyseliny hyaluronové se rány hojí bez komplikací a v poměrně krátké době, dochází k rychlejší obnově chybějící tkáně v místě poškození a k minimální tvorbě jizev. Týká se to hojení běžných ran, odřenin, opruzenin, lehčích popálenin, spálenin od slunce, poranění a zánětů v dutině ústní, ale i mnohem závažnějších poranění, z nichž ty kritické by mohly vést až k nekróze tkání.

Zdroj: http://www.molekula-mladi.cz

Studio BODYTEC vám nabízí možnost zakoupit tento product v nejvyšší kvalitě od firmy VIRIDIAN.

Hyaluronic Acid obsahuje celých 50 mg kyseliny hyaluronové v jedné kapsli. Ta se podílí na pružnosti pokožky a udržuje ji zdravou. Produkty řady Viridian se vyznačují čistotou a 100 % aktivitou všech složek. Hyaluronic Acid 50 mg je vhodná i pro vegany.

Informace výrobce:

  •  svou čistotou a složením splňuje tento produkt parametry kategorie kosher
  •  všechny složky jsou 100 % aktivní
  •  použita je výhradně forma kvalitních kapslí rostlinného původu s obsahem „volného“ prášku (značka Viridian Nutrition nevyužívá formu levnějších tablet z důvodu vysokého obsahu balastních „pojiv a lepidel“,  která mohou tvořit až 50 % tablety)
  •  produkt neobsahuje geneticky modifikované či ozařované složky
  •  neobsahuje složky živočišného původu: vhodné pro vegany
  •  neobsahuje konzervační prostředky, umělá barviva, pšeničný lepek, pšenici, laktózu, přidané cukry, kvasnice, stearát hořečnatý, kyselinu stearovou

Doporučené dávkování - užívejte 1 - 3 kapsle denně s jídlem

Složení: želatinová kapsle rostlinného původu, spirulina, borůvka, vojtěška

Informace: potravina určená pro zvláštní výživu, vhodná pro sportovce

 

 

komentáře (0)

Pošlete svůj komentář

Stáhněte si aplikaci zdarma
QR kód mobilní aplikace Bodytec na Apple iTunes
QR kód mobilní aplikace Bodytec na Googleplay